A reklámköltésekben a hagyományosnak tekintett TV/rádió hirdetési költés még mindig meghatározó hányadot tesz ki világszerte, bár a növekedési üteme kisebb mint a digitális költésé.
A nagyságrendből adódóan különös jelentősége van annak, hogy ezen hirdetési formák hatékonyságát, eredményességét és hatásait megfelelően mérni tudjuk. A G.M. Production Kft. által kidolgozott eljárás ilyen költési nagyságrendben akár kismértékű hatékonyságjavítás esetén is már komoly megtakarításokat és/vagy eredménynövekedést eredményezhet.
Az egyszerű analitikai megközelítéssel párhuzamosan nem ignorálhatjuk azt sem, hogy a médiafogyasztási szokások is jelentősen változnak. Az okostelefonok és tabletek száma meredeken emelkedik. Ennek pedig az is a következménye, hogy növekszik azoknak a száma, akik tévézés közben, tévézés mellett mobil eszközeiket is használják. Ez a jelenség az un. párhuzamos eszközhasználat, vagy “second screen usage”.
Feltételezésünk az, hogy a TV hirdetések a másodlagos képernyők használatán keresztül befolyásolják az online viselkedést. Ez az un direkt hatás, vagyis a hirdetések elhangzását követő időszakban generált online aktivitás. Természetesen van hosszabb távú statisztikai hatás is, amely tisztán analitikai módszerekell szintén vizsgálható, de jelen esetben a közvetlen hatás vizsgálatára szorítkozunk.
Módszerünkkel a közvetlen hatások mérésén keresztül lehetőség nyílik:
- a média tervek optimalizálására, kreatívok, spotok, elhelyezések/csatornák, időzítések változtatására, korrekciójára
- a párhuzamos online kampányok szinkronizálására
Hogyan működik?
Létrehoztunk egy online eszközt a TV és Rádió hirdetések megjelenésének valós idejű detektálására bárhol, bármikor. ( A megoldás a RoBserver hangfelismerési technológiáját alkalmazza)
- feltöltjük a figyelni kívánt reklám spotot (hangfájl)
- kiválasztjuk a figyelni kíván csatorná(ka)t
- beállítjuk a monitoring időtartamát
A rendszer időbélyeggel ellátott találati jelet ad ki minden olyan esetben, amikor a vizsgált spot az adott csatornán ténylegesen sugárzásra került. (Nem közvetlenül az online hatások méréséhez kapcsolódik, de azt is tudjuk vizsgálni, hogy a sugárzás teljes terjedelemben történt, tehát nem került pl. levágásra)
Az így kapott jelet a vizsgált weboldal, applikáció (azaz web property) analitikájával egyesítjük, a gyakorlatban például feltöltjük a Google Analyticsbe (más webanalitikai eszközök is használhatók). Ezzel vizsgálhatóvá válnak a hirdetések tényleges megjelenésének (sugárzásának) környezetében a különböző online metrikák változásai (látogatószám, letöltés, munkamenet, oldal megtekintések, e-commerce események, stb).
Az eredmények értékelése alapján:
- Kiválaszthatjuk a leghatékonyabb csatornát, programot, törölhetjük azokat, amelyek nem teljesítenek megfelelően
- Kiválaszthatjuk a legeredményesebb idősávot, a legjobban teljesítő hirdetéseket, a legtöbb konverziót eredményező megjelenéseket
Ne feledkezzünk el aról sem, hogy a hirdetési blokkokban vagy szünetekben a TV nézők figyelme nem marad meg a TV-nél, nagy valószínűséggel használják a mobiljukat vagy a táblagépüket.
Módszerünkkel kihasználhatjuk ezt úgy, hogy szinkronizáljuk az online (pl. Google Adwords) kampányainkat a TV hirdetésekkel: az a járulékos figyelem amelyet a másodlagos képernyőkön keresztül elérünk, komoly hatással lehet a hirdetéseink hatékonyságára, mivel hirdetéseink a megfelelő időpontban jelennek meg a TV nézők másodlagos képernyőin.
Nem mellékes, hogy nem csak saját, hanem akár a versenytársak TV kampányaihoz is szinkronizálhatjuk online kampányainkat.
Az itt bemutatott eljárás a TV hirdetések rövid távú (közvetlen) online hatásainak mérésére koncentrált, de a módszer megfelelő offline analitikai eszközökkel alkalmas a TV hirdetések online hatásainak hosszabb távú statisztikai vizsgálatára is.
Bemutató prezentáció megtekintető a linkre kattintva.